Internetové knihkupectví s veterinární tématikou

Detail zboží

Practical Physiotherapy for Veterinary Nurses

Stručný popis

Vzhledem k rychle se rozvíjející oblasti zájmu ve veterinární praxi je tento praktický příruční průvodce pro fyzioterapii malých zvířat určen pro rychlou orientaci a poskytuje ideální průvodce pro zaneprázdněnou praxi veterinářů, když je skutečně potřebují.
Příručka je rozdělena do čtyř klíčových částí, které se zabývají oblastmi muskuloskeletální, neurologické, rehabilitační fyzioterapie a hydroterapie. Obsahuje ilustrativní fotografie, které zajistily správné a bezpečné provádění rehabilitačních procedur. Tato příručka pomůže ošetřovatelskému personálu zapojit se do rehabilitačních programů, jejichž cílem je návrat pacienta do normálního života.

Tato kniha je doprovázena doprovodnou webovou stránkou na www.wiley.com/go/carver/physiotherapy-veterinary-nurses, která obsahuje videa a otázky a odpovědi na autotest.

Autor: Donna Carver (Author)

Cena s DPH:  asi 876 Kč
Zboží není skladem
Přesná cena bude sdělena na základě Vaší nezávazné objednávky.
Základní informace
NakladatelWiley-Blackwell
ISBN9781118711361
Vydání2015
Vazbabrožovaná
Počet stran234
Popis

Reflecting a rapidly growing area of interest in veterinary practice, this practical, pocket-sized guide to small animal physiotherapy has been designed for quick reference, providing the ideal guide for busy practice veterinary nurses when they really need it.

Practical Physiotherapy for Veterinary Nurses is divided into four key sections, covering the areas of musculoskeletal, neurological, respiratory physiotherapy and hydrotherapy. It includes hands-on technique photos throughout to ensure procedures are carried out correctly and safely. This guide will help VNs be involved in rehabilitation programmes which focus on returning the patient to the highest level of function possible.

This book is accompanied by a companion website at www.wiley.com/go/carver/physiotherapy-veterinary-nurses, which contains videos and self-test questions and answers.
About the Author
Donna Carver BSc (Hons) Physiotherapy, Dip AVN (surg), RVN, MCSP Donna works as part of the Pain and Rehabilitation service at The University of Glasgow, School of Veterinary Medicine, providing physiotherapy and hydrotherapy to small animals. She started her veterinary nursing career in small animal general practice. She has previously worked at the Royal (Dick) School of Veterinary Studies, Edinburgh, as a surgical veterinary nurse, and returning later as an animal physiotherapist/veterinary nurse. Donna is a member of the Chartered Society of Physiotherapy and has given numerous CPD seminars in physiotherapy and rehabilitation.

Obsah