Internetové knihkupectví s veterinární tématikou
Kniha zaplňuje informační mezeru v oboru malých zvířat. Ne náhodou bylo toto téma zvoleno, neboť parazitologickou problematikou se musí zabývat ve většině případů nejen specialisté, ale každý veterinární kolega léčící psy a kočky. Za posledních dvacet let došlo k relativnímu nárůstu parazitárních onemocnění domácích zvířat. V současné době se veterinární lékaři budou setkávat vzhledem k čilému turistickému ruchu s některými parazitárními onemocněními u nás nerozšířenými. Tyto informace jsou velice ceněné pro stanovení přesné diagnózy a terapie.
Autor: MVDr. Vlasta Svobodová CSc., Prof. MVDr. Miroslav Svoboda CSc
Nakladatel | Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat |
---|---|
ISBN | Antikvariát K |
Vydání | 1995 |
Vazba | pevná |
Počet stran | 238 |
Publikace je rozdělena do pěti částí (obecná, speciální, přehled antiparazitik a jejich dávkování, terminologický slovníček, literatura). První dvě části jsou dále rozděleny na kapitoly a subkapitoly. Obecná část se kromě stručné charakteristiky vztahu parazit - hostitel zabývá diagnostickými metodami a zásadami terapie a prevencí parazitárních onemocnění. V části speciální autoři věnují značnou pozornost parazitózám protozoárního původu, které zaznamenávají větší frekvenci na veterinárních klinikách. V oddíle helmintóz se věnuje značná pozornost nematodům žijícím parazitárním způsobem života. Svým rozsahem je zohledněna aktuální problematika ektoparazitů. Uvědomíme-li si však, že u psa a kočky je známo celosvětově asi 200 druhů parazitů a v knize je popsáno 190, jde skutečně o komplexní zpracování problematiky. V našich podmínkách se vyskytuje s různou intenzitou cca 65 druhů parazitů. Obohacením pro naši veterinární praxi i parazitologická pracoviště jsou „vzácné“ druhy, které se u nás dosud nevyskytují, ale nebezpečí jejich zavlečení může být reálné při současném cestovním ruchu. Praktici jistě přivítají tabelární přehled 66 nejdůležitějších antiparazitik včetně jejich aplikace. Obsahuje informace o účinné látce, indikacích, způsobu aplikace u psa a kočky, o výrobci i o případných vedlejších účincích. Speciální část publikace shrnuje stručně a přehledně hlavní skupiny parazitóz (protozoární infekce, helmintózy, pentastomidózy a napadení členovci). Jednotlivé nosologické jednotky jsou zpracovány formou: původce, výskyt a rozšíření, hostitel, morfologie a vývoj, patogeneze a klinické příznaky, diagnostika, terapie, prevence, prognóza, upozornění –poznámka.
Při zpracování publikace se autoří opírali především o anglosaskou literaturu, s přihlédnutím k současné i starší naší domácí literatuře (celkem 52 citací). Podle anglické litaratury jsou parazitózy uváděny v terminologii, kterou známe spíše z terminologie nákaz – inkubační doba, infekce a další.
Parazitózy, které se u nás nevyskytují jsou zpracovány stručně, např. alveokokóza, alulanóza, aelurostrohgylóza, spirocerkóza, dirofilarióza, drankulóza, gnatostomóza a další. Závažným parazitózám je však věnována zcela vyčerpávající pozornost, a to i z hlediska nových, moderních poznatků o jejich vývoji, patogenezi, terapii a prevenci.