Internetové knihkupectví s veterinární tématikou
Postihnout kvalitně celou problematiku veterinární praxe u jednotlivých skupin exotických zvířat je v dnešní době nemožné, zejména pokud se jedná o přípravu monografie, která může zásadně ovlivnit velký okruh čtenářů. Na referované monografii, která má kromě příloh a dalších formálních částí sedmnáct základních kapitol, se proto podílelo celkem jedenáct spoluautorů, obecně uznávaných odborníků.
Úvodní kapitola obsahuje kromě základních informací též 126 zdařilých barevných fotografií, které zobrazují některé z existujících druhů želv, způsob jejich měření a jednoduchý návod k určení pohlaví. V závěru kapitoly jsou dvě tabulky, z nichž první přináší základní informace o identifikaci, určení pohlaví a přirozené formě potravy běžně chovaných želv. Druhá je určena k rychlé orientaci při odlišení terestrických želv z oblasti jižní Evropy.
Druhá kapitola, o původcích infekčních onemocnění, se zabývá stručně salmonelami a smyslem jejich léčby a přináší i přehled původců virových, bakteriálních, parazitárních a mykotických infekcí želv.
Kapitola o anatomii a fyziologii je zpracována velmi přehledně a obsahuje nákresy, schémata, tabulky a velké množství fotografií. Pozornost je zde věnována i líhnutí a vývoji mláďat, stejně jako vysvětlení principu endokrinní regulace metabolismu vápníku.
Kapitola o výživě je zaměřena především na definování přirozené výživy zdravých želv při respektování jejich požadavků. Autoři velmi správně rozlišují skupiny želv podle fyziologie trávení a upozorňují i na stará dogmata, která jsou bohužel stále tradována i v našich podmínkách. Velká pozornost je věnována výživě herbivorních druhů terestrických želv a jsou uvedeny i vhodné zdroje minerálií a vitamínů. Zmíněny jsou odlišné nároky na složení výživy mláďat, dospělých želv a želv v aktivním období reprodukce. Jak už je v podobných publikacích dobrým zvykem, nechybí ani přehledy a tabulky o obsahu vápníku a fosforu v jednotlivých rostlinách a plodech.
V další kapitole je pojednáno o základní péči o želvy v podmínkách umělého chovu. Ačkoliv se jedná o chovatelskou problematiku, jsou jednotlivé argumenty podloženy zkušenostmi z veterinární praxe a všem čtenářům tuto kapitolu doporučuji k podrobnému přečtení. Není totiž žádnou zvláštností, že i v našich prodejnách s teraristickou technikou jsou prodávány tzv. UV žárovky, které jsou ve skutečnosti pouhým zdrojem tepelné energie. Obdobně je známý nešvar chovu želv ve volném bytě na podlaze nebo chov semiakvatických druhů v akváriích s minimálním hygienickým režimem. Velmi správně je zdůrazněna i nevhodnost mnoha tradičně nabízených typů substrátu písku, kočkolitu, kukuřičných zrn nebo skořápek. Pozornost je věnována i způsobu měření a vyhodnocování teploty a vlhkosti v teráriu. Popsány jsou rovněž vhodné systémy pro zimování želv zmíněny též základní požadavky při chovu mořských druhů želv.
Kapitola věnovaná metodickým postupům při klinickém vyšetřování želv je zaměřena na manipulaci a způsoby odběru biologických vzorků. Podrobně je zpracován postup při pitvě želv a velká pozornost je věnována různým technikám odběru krve, včetně názorných anatomických nákresů a fotodokumentace.
Navazující kapitola o klinické patologii je členěna na oddíly hematologie, klinické biochemie, cytologie, parazitologie, mikrobiologie, mykologie, toxikologie a klinické virologie.
V kapitole o diagnostických zobrazovacích metodách je postupně pojednáno o použití ultrazvuku, rentgenografie, endoskopie, magnetické rezonance, počítačové tomografie a scintigrafie. Je příznačné, že největší prostor je věnován právě rentgenografii a jejím různým technickým variantám (například klasickému zpracování nebo digitalizaci obrazu), neboť patří stále k metodám základního vyšetřovacího protokolu.
Kapitola věnovaná zásadám hospitalizace a zřízení hospitalizačního provozu je velmi kvalitně zpracována, nicméně by ji bylo možno uvést na jiném místě monografie, zejména v souvislosti s úvodními kapitolami.
Kapitola o technikách krmení a podávání tekutin obsahuje pro čtenáře jistě užitečnou podrobnou fotodokumentaci popisující umístění jícnové sondy, ale bohužel i řadu fotografií, které se v publikaci zbytečně opakují.
Přehlednou formou je zpracována kapitola pojednávající o interpretaci zjištěných klinických symptomů. Shrnutí do algoritmů je pochopitelně značně zjednodušující, ale pro základní orientaci je určitě přínosem. Kapitola obsahuje i 105 fotografií, dokumentujících různá onemocnění, která se projevila změnami nápadnými při kontrole pacientů. Jedná se o zajímavé snímky, které však vyžadují velmi opatrný přístup, neboť v mnoha případech může mít stejný vzhled i poškození jiného původu. Na obhajobu autorů je však nutno dodat, že komentáře k fotografiím nejsou nekompromisně absolutizující.
Následující užitečné kapitoly jsou zaměřené na řešení běžných zdravotních problémů. První z těchto kapitol je věnována mořským želvám a je až příliš stručná na to, aby tuto zajímavou problematiku mohla zpracovat s dostatečnou důkladností. Přesto je její existence v monografii logická a lze ji hodnotit jako zajímavou. Daleko cennější je pro běžnou veterinární praxi následující kapitola, zaměřená na řešení problémů u terestrických a semiakvatických želv. I zde jsou přínosem popisné fotografie. Je potěšující, že zkušený autor podrobně popisuje řešení prolapsu kloaky, penisu a vejcovodu a uvádí ověřené konzervativní i chirurgické přístupy. Naše čtenáře možná překvapí, že se zde nedočte o užitečnosti sypat na prominující úseky urogenitálního nebo trávicího systému cukr nebo o polévání roztokem glukózy. Konečně snad tedy bude tento přístup zavrhnut a zapomenut? Nikoliv, objevuje se v 15. kapitole. Poněkud zjednodušeně je zpracována problematika řešení parazitóz. Škoda.
Kapitola anestezie, analgezie a eutanazie přináší souhrn známých poznatků a na dokumentujících fotografiích i osvědčené přístupy. Snaha po objektivní prezentaci dříve publikovaných poznatků (autor poctivě uvádí citace původních zdrojů) však postrádá hodnotící přístup autora, který by se opíral o vlastní zkušenosti. To je nepříjemným zjištěním, neboť se nabízí otázka, k čemu je pak takový přehled vlastně dobrý? Uvedu jen jeden příklad na straně 394 v tabulce 14.6 je podán souhrn dříve uveřejněných výsledků s použitím kombinace tiletamin-zolazepam. Pominu-li nepříjemné zjištění, že recentní zdroje zde uvedeny nejsou, potom nepotěší především nepoužitelné údaje pro běžně chovaný druh Trachemys scripta elegans. Nepochopitelně je citována práce Schoberta z roku 1982, která není v tomto směru přínosná. Ještě více zaráží odkaz na další zdroj (Gould et al., 1992), kdy je nabízena dávka 2 mg/kg i. m. Pokud skutečně použijete tuto dávku, na rozdíl od informace zde nabízené většinu želv nejenže do 15 minut nezaintubujete, ale především budete pokousáni a rozzlobenou želvu budete dlouho chytat po ordinaci.
Kapitola o chirurgii je zpracována velmi pečlivě a obsahuje názorné postupy na 171 většinou barevných fotografiích. Vhodnost doporučeného umístění koleček a různých podvozků pod plastrón želv s omezeným pohybem pánevních končetin nechť si čtenář ve své praxi ověří sám.
V kapitole věnované lékům jsou mnohé užitečné informace, ale ve snaze o co nejširší záběr se autor neubránil i citování zdrojů, které přinášejí informace přinejmenším diskutabilní. Například dávka oxytocinu 1 m. j./kg nemusí být vždy postačující k indukci vykladení vajec. Není zcela jisté, zda kalcitonin aplikovaný vždy jen jednou týdně skutečně podpoří lepší ukládání vápníku do kostí.
Sedmnáctá kapitola pojednává o dávkování jednotlivých léků, především antibiotik, antimykotik, antiparazitik a vitamínů. Použití některých hormonálních preparátů je autorem objektivně hodnoceno velmi opatrně.
Následuje šest samostatně zpracovaných příloh, souhrn 21 stran literárních zdrojů a velmi pečlivě zpracovaný rejstřík na dalších dvaceti stránkách.
Monografie Medicine and Surgery of Tortoises and Turtles je výrazným dílem, které si jistě v historii literatury o veterinární problematice plazů vydobude své významné postavení. Oproti původní štíhlé knížce prvního autora (McARTHUR S Veterinary management of tortoises and turtles), vydané v témže nakladatelství v roce 1996, která měla pouhých 170 malých stránek, je nově zpracované dílo o rozsahu 579 stran skutečným gigantem. Knihu lze doporučit veterinárním lékařům s opravdovým zájmem o danou problematiku. Studenti veterinární medicíny mohou uvažovat o vhodné investici do vzdělání.
Autor: Stuart McArthur, Roger Wilkinson, Meyer: Holly house Veterinary Surgery, Thornbury Stuart McArthur, Holly House Veterinary Surgery, Leeds, Roger Wilkinson, Thornbury Vet Group, Bradford, Jean Meyer, University of Florida
Nakladatel | Plot |
---|---|
ISBN | 9781405108898 |
Vydání | 2004 |
Vazba | pevná |
Počet stran | 579 |
Medicine and Surgery of Tortoises and Turtles is an innovative and exciting new reference book on the management of chelonians. Covering everything from species identification to virus isolation techniques, it is an indispensable source of information for veterinary practitioners treating sick or injured chelonians and all those involved in captive chelonian care, chelonian conservation medicine, and scientific research.
Written by leading chelonian veterinarians from around the world, this definitive book includes:
Detailed sections on anatomy, physiology, husbandry, nutrition, diagnosis, diseases, anaesthesia, surgery, therapeutics and conservation.
Over 1000 full-colour photographs, which take the reader through disease recognition, practical nursing, captive husbandry and common surgical conditions.
Down-to-earth clinical information presented in a user-friendly format.
Medicine and Surgery of Tortoises and Turtles is both a step-by-step photographic guide and a detailed source of clinical and scientific data. As well as this, it contains fascinating material that has never been published before, ensuring that it will become the primary chelonian reference book.
Introduction | 1 |
Infectious Agents | 31 |
Anatomy and Physiology | 35 |
Nutrition | 73 |
General Care of Chelonians | 87 |
Diagnosis | 109 |
Clinical Pathology | 141 |
Diagnostic Imaging Techniques | 187 |
Hospitalisation | 239 |
Feeding Techniques and Fluids | 257 |
Interpretation of Presenting Signs | 273 |
Problem-Solving Approach to Conditions of Marine Turtles | 301 |
Problem-Solving Approach to Common Diseases of Terrestrial and Semi-aquatic Chelonians | 309 |
Anaesthesia, Analgesia and Euthanasia | 379 |
Surgery | 403 |
Therapeutics | 465 |
Formulary | 487 |
Appendices | 505 |
References | 539 |
Index | 560 |